Dalo by se říct, že každý rok se na trhu objeví nový program na úpravu fotek. Velký třesk je zejména v editorech, které jsou online s kterými upravujete fotky přímo v internetovém prohlížeči. S tím jak roste tento počet programů, mají ne jen začínající fotografové problém si vybrat ten správný a řada z vás si jistě položila otázku: jaký bude pro mě ten nejlepší program na úpravu fotek?
Věnovali jsme tedy náš čas tomu, abychom zjistili jaké má fotograf možnosti a připravili jsme pro vás přehled těch nejlepších programů na úpravu fotek a tvorbu obrázků. V článku najdete podle nás ten nejlepší program na úpravu fotek pro profesionální fotografy, nejlepší program na úpravu fotek pro začátečníky, nejlepší program na úpravu fotek zdarma a nejlepší program či řešení pro online úpravu fotek.
V dynamickém světě fotografického softwaru je klíčové udržovat krok se stále rychlejšími inovacemi ne jen ve fotografickém světě ale v podnikání jako takovém. Je nesmírně důležité se adaptovat na nové prostředí, které se nám neustále mění. Zvyky, které jsme se naučili před 5, 10 a více lety dnes mohou fungovat také, ale k mnoha technickým věcem kolem úpravy fotek již dnes lze pomocí nových programů na úpravu fotek přistupovat zcela jinak a mnohdy velmi efektivně.
Adobe Lightroom
Vhodné pro: začátečníky, profesionály
Adobe Lightroom Classic patří mezi nejlepší fotografický software pro profesionální fotografy. Obsahuje všechny nástroje, které profesionál potřebuje, intuitivně uspořádané ve snadno použitelném rozhraní.
Lightroom Classic vyniká zejména ve správě a organizaci fotek. Umožňuje uživatelům importovat a kategorizovat celé kolekce fotografií. Podpora úpravy fotek v RAW bez komprese a podpora cloudu vám umožňuje pracovat prakticky bez žádných překážek.
Co se nám líbí:
✅ Skvělé intuitivní prostředí
✅ Hromada nástrojů, které se snadno používají
✅ Rychlá práce s velkým množstvím fotek
✅ Podpora pluginů
✅ Propojení s mobilní aplikací
✅ Podpora cloudu
✅ Excelentní správa fotek
Co se nám nelíbí:
⛔ Vyžaduje předplatné
⛔ Náročnější na hardware
Adobe Photoshop
Vhodné pro: profesionály
Pokud jde o nejlepší software pro úpravu fotografií, těžko najdete lepšího kandidáta než Adobe Photoshop. Photoshop je nepřekonatelným šampionem v manipulaci s obrázky pro profíky. Žádný jiný fotografický software nemůže konkurovat Photoshopu.
Velikost a rozsah nástrojů ve Photoshopu je prostě ohromující. Od podpory vrstev přes složité maskování až po další pokročilé funkce – Photoshop dokáže zvládnout každou výzvu, kterou byste mohli kdy potřebovat při práci s fotografickým softwarem. Pokud se budete s Photoshopem seznamovat bude vás i po několika letech používání neustále překvapovat tím, jakými způsoby můžete obrázky upravovat a jakými způsoby lze dosáhnout výsledků, které potřebujete.
Naučit se s Photoshopem pracovat vyžaduje stovky hodin práce, takže je tento program určen opravdu jen pro ty, který to s úpravou fotek a tvorbou grafiky myslí vážně. Začátky budou náročné, ale věřte, že se vše naučíte. Na YouTube máte celou řadu návodů.
Photoshop navíc díky aktualizaci v roce 2023, která přinesla podporu AI, už nemusí být tolik náročný pro začátečníky. Když lidé dříve s Photoshopem začínali – tak to co si pracně “nevyklikali” to neměli. Teď na celou řadu úprav vám bude stačit jedno, dvě kliknutí a AI se o vše postará.
Abychom to shrnuli, pokud se plánujete živit focením nebo tvorbou grafiky, bez Photoshopu to pravděpodobně nedáte, takže tři, dva, jedna … jděte na to!
Co se nám líbí:
✅ Obrovské množství nástrojů
✅ Plně podporuje všechny programy od Adobe
✅ Obrovské množství výukového materiálu na internetu
✅ Podpora základní editace videa
✅ AI nástroje
✅ Podpora pluginů
Co se nám nelíbí:
⛔ Vyžaduje předplatné
⛔ Instalace lze jen na dvě zařízení
⛔ Náročnější na hardware
⛔ Velký “žrout” místa na disku
Adobe Photoshop Elements
Vhodné pro: začátečníky
Pokud je Adobe Photoshop považován za nejlepší fotografický software pro profesionály, Adobe Photoshop Elements vážně konkuruje o titul nejlepšího softwaru pro úpravu fotografií pro začátečníky.
Photoshop Elements je drasticky zjednodušenou verzí Photoshopu. Redukuje ikonický fotografický software na jeho základní nástroje, klade důraz na rychlost a snadnost před hloubkou a všestranností.
Vlastně to je přesně to, co činí z Photoshop Elements jedním z nejlepších softwarů pro úpravu fotografií pro začátečníky. Zároveň poskytuje přístupný nástroj pro úpravu obrazu a uživatelsky přívětivý úvod k nejmocnějšímu fotografickému softwaru na planetě.
Pokud tedy s úpravou fotek a tvorbou obrázku začínáte, může být pro vás Photoshop Elements jasnou volbou. V programu se naučíte pracovat se základními nástroji a přechod na profesionální verzi Photoshopu už pro vás nebude tolik náročný.
Co se nám líbí:
✅ Rychlost a jednoduchost
✅ Rozsáhlé možností úprav obrázků
✅ Rozsáhlá sbírka podkladů
✅ Označování obličeje
✅ Jednorázová platba, bez předplatného
Co se nám nelíbí:
⛔ Bez AI nástrojů
⛔ Bez nástrojů pro korekci chromatické aberace aj.
⛔ Bez integrované nápovědy
Capture One Pro
Vhodné pro: profesionály
Capture One Pro je ideální fotografický software pro profesionály, kteří pracují s velkým množstvím fotek ve vysokém rozlišení. Díky kombinaci zpracování RAW a editačních funkcí je prvotřídním nástrojem pro správu profesionálních pracovních postupů.
Nevýhody Capture One Pro spočívají v tom, že nikdy nebude zařazen mezi nejlepší bezplatný software pro úpravu fotografií nebo nejlepší software pro úpravu fotografií pro začátečníky. Je záměrně zaměřený na profesionální fotografy; jeho uživatelské rozhraní a nástroje mohou působit odstrašujícím dojmem na nové uživatele, stejně jako jeho cena.
Capture One Pro lze zakoupit za cenu kolem 300 dolarů nebo si můžete vybrat předplatné za asi 25 dolarů měsíčně. Je také důležité zdůraznit, že Capture One Pro nabízí výjimečné možnosti optimalizace a kalibrace barev, což je klíčový prvek pro profesionály v oboru, kteří kladou důraz na precizní podání barev na svých fotografiích.
Co se nám líbí:
✅ Rychlý import fotek během focení
✅ Skvělé nástroje pro úpravu fotek
✅ Kvalita výstupu RAW
✅ Možnost zakoupení programu bez měsíčního předplatného
✅ Není tolik náročný na hardware
Co se nám nelíbí:
⛔ Komplikovanější rozhraní, zejména u práce s vrstvami
⛔ Bez rozpoznávání obličeje
⛔ Omezené možnosti online sdílení
Serif Affinity Photo
Vhodné pro: začátečníky, profesionály
Serif Affinity Photo představuje alternativu k Adobe Photoshop. Oproti měsíčnímu předplatnému lze Affinity pořídit už za 1800 Kč nebo ve verzi pro iPad za cca 500 Kč.
Podobně jako nejlepší fotografický software Photoshop, tak i Serif Affinity Photo je nabitý nástroji a funkcemi na profesionální úpravu obrázků. Zvládá editaci souborů RAW a disponuje stejnými vrstvovými pracovními postupy, které uživatelé Photoshopu již znají a milují.
Affinity dokonce umí pracovat s .PSD soubory, což umožňuje uživatelům přenést svou práci přímo z Photoshopu do Affinity. Affinity Photo je vhodný jak pro začátečníky tak i pokročilé profesionály, kteří nechtějí investovat tolik finančních prostředků, které Adobe Photoshop vyžaduje.
Co se nám líbí:
✅ Podpora vektorových formátů
✅ HDR, panorama
✅ Práce s vrstvami
✅ Bohatý výběr štětců
✅ Podpora souborů RAW
✅ Bezkonkurenční cena
Co se nám nelíbí:
⛔ Bez nástrojů pro import a správu fotek
⛔ Některá rozhraní nástrojů
Skylum Luminar Neo
Vhodné pro: začátečníky
Skutečným lákadlem Skylum Luminar Neo je jeho snadné použití. Velmi přístupné uživatelské rozhraní Luminaru je ideální pro uživatele hledající rychlé a spolehlivé řešení bez zdlouhavého technického postupu.
Luminar využívá sílu umělé inteligence. S inovativními funkcemi, jako je nahrazování oblohy a odstranění elektrických vedení, Luminar automatizuje úkoly, které by předtím vyžadovaly desítky a desítky úprav. Luminar lze také používat jako plug-in pro Adobe Photoshop a Lightroom.
Luminar Neo nabízí nejen jedinečné nástroje pro úpravu fotografií, ale hlavně jednoduchost pro uživatele bez ohledu na jejich úroveň dovedností v oblasti úpravy fotografií.
Co se nám líbí:
✅ Snadná editace
✅ Skvělé AI nástroje
✅ Rychlý import RAW fotek
✅ Užitečný Lightroom plugin
✅ Nástroje pro vylepšování portrétů
✅ Spousta akcí na jedno kliknutí
✅ Cena
Co se nám nelíbí:
⛔ Bez GPU akcelerace
⛔ Bez trial zkušební verze
⛔ Omezené možnosti exportu
⛔ Správa fotek
GIMP
Vhodné pro: začátečníky
Už 25 let byl GIMP nejlepším volně dostupným programem pro úpravu fotografií. Tato open-source alternativa k Photoshopu možná nemá tak pokročilé funkce, ale přesto poskytuje uživatelům mocnou sadu nástrojů pro jejich práci s nulovou investicí.
GIMP zahrnuje rozhraní pro pokročilé skriptování. To umožňuje uživatelům snadno vytvářet skripty a automatizovat vlastní postupy manipulace s obrázky podle potřeby.
GIMP nabízí uživatelům i pokročilé možnosti úpravy vrstev, podporu pro širokou škálu souborových formátů a možnost pracovat s různými obrazovými formáty včetně vektorů.
Co se nám líbí:
✅ Vlastní skripty pro automatizaci
✅ Velké množství nástrojů
✅ Podpora vrstev
✅ Zdarma
✅ Pluginy
Co se nám nelíbí:
⛔ Uživatelské prostředí
⛔ Bez cloudu
⛔ Pokročilé nástroje
⛔ Absence CMYK
⛔ Bez AI
Photopea
Vhodné pro: začátečníky
Aplikace/program Photopea poskytuje přesně to, co byste od něj očekávali: úpravy obrázků inspirované Photoshopem s funkcemi. Dokáže otevírat soubory PSD, upravovat soubory RAW a exportovat vše, co vytvoříte, do formátu PSD.
Photopea nevypadá vůbec jako webová aplikace. Ačkoliv zde nenajdete funkce poháněné umělou inteligencí, Photopea je nejvíce funkční alternativou k Photoshopu.
Upgrade na prémiový účet vám přinese více úložiště pro online soubory a odstranění reklam, ale upřímně řečeno, není to nutné.
Pokud si chcete osahat základní funkce Photoshopu, je Photopea tím nejsnadnějším řešením.
Co se nám líbí:
✅ Zdarma
✅ Uživatelské prostředí podobné Photoshopu
✅ Podpora celé řady souborů včetně PSD
Co se nám nelíbí:
⛔ Bez AI
⛔ Reklama
⛔ Limity internetového prohlížeče
⛔ Limity internetového připojení
⛔ Chybí spousty funkcí
⛔ Bez cloudu
Další online aplikace pro úpravu fotek nebo tvorbu obrázků
Aplikací je celá řada, většina z nich nabízí verzi zdarma (která je značně omezená) nebo jsou zde měsíční poplatky, které se v průměru pohybují kolem 10-15 dolarů. Naprostá většina těch aplikací nabízí trial zdarma, takže neváhejte a jděte si vyzkoušet aplikaci, která vám bude sedět nejvíce.
Adobe Express – skvělé AI funkce
Canva – snadná tvorba
Pixlr – rychlé možnosti úprav na cesty
Fotor – vylepšení fotky jedním kliknutím
Pro koho jsou vlastně tyto aplikace pro online úpravu fotek a tvorbu grafických obrázků určené?
Amatérští fotografové: Lidé, kteří chtějí zlepšit a upravit své fotky pro osobní použití nebo sdílení na sociálních sítích, mohou využívat online nástroje k jednoduché úpravě a vylepšení svých snímků.
Blogeři a influenceři: Ti, kteří vedou blogy nebo online platformy, mohou využívat tyto aplikace k vytváření atraktivních grafik a fotografií pro své příspěvky, články nebo sociální média.
Studenti a učitelé: Aplikace mohou být užitečné pro studenty a učitele při tvorbě prezentací, infografik, a dalších školních nebo vzdělávacích materiálů.
Podnikatelé a malé firmy: Majitelé malých firem mohou využívat tyto nástroje k vytváření marketingových materiálů, vizitek, bannerů a dalších grafických prvků pro své podnikání.
Designéři na cestách: Profesionální designéři, kteří jsou často na cestách, mohou mít prospěch z přístupu k nástrojům pro úpravu fotografií a tvorbu grafiky přímo online, kdykoliv a kdekoli.
Lidé s omezeným přístupem k pokročilým nástrojům: Ti, kteří nemají přístup k profesionálním nástrojům na svém zařízení nebo nemají zkušenosti s komplexními programy, mohou najít v těchto online aplikacích přístupné a snadno použitelné alternativy.
Jaký program na úpravu fotek je teda pro mě ten nejlepší?
Naše doporučení je si vyzkoušet co nejvíce programů, abyste mohli zjistit, který nejvíce sedí právě vašim potřebám. Pokud to s focením myslíte opravdu vážně, jasná volba bude Lightroom od Adobe. Pokud nechcete platit měsíční poplatky, vyberte si Affinity, které koupíte jednorázově a už nic víc řešit nemusíte. Pokud navíc uvažujete i o rozsáhlejších úpravách fotek (fotomontáže, tvorba grafiky aj.) bude vám Affinity stačit i na to.
Nemáte-li plány být profesionálním fotografem nebo jen prostě hledáte něco, jak vytvořit obrázky na sociální sítě, sáhněte po některém online nástroji – třeba Canva – ta má moc pěkně zpracované uživatelské prostředí a vyrobíte v ní prakticky cokoliv a budete-li se snažit a vytrénujete se, budou výsledky na velmi solidní úrovni.