Vybraní provozovatelé fotostudií a ateliérů nám poslali své komentáře k aktuální situaci a rady co dělat v podnikání v tomto odvětví, aby přežilo v době pandemie koronaviru.
12. března 2020 byl vyhlášen první z několika nouzových stavů v Česku kvůli koronaviru. Od té doby jsme zažili vlnu zpřísňování a rozvolňování, jako na houpačce. Jeden den jste mohli realizovat focení ve fotostudiu a druhý den kvůli zpřísnění vládních opatření jste mohli zůstat doma, rušit rezervace a počítat ztráty.
Provozovatelé ateliérů byly mnohdy z vládních prohlášení zmateni. Jeden den šlo ateliér otevřít z určitými pravidly a druhý den platili pravidla zcela úplně jiná. Sociální sítě zaplavily diskuze o tom, zda mohou ve svém podnikání pokračovat a za jakých podmínek. Mnohé vyjádření politiků byly zcela v rozporu s tím, jaká pravidla byla na papíře.
“Poskytování fotografických služeb v provozovnách/ateliérech je nyní zakázáno.”, uvádí k dnešnímu dni (13. 1. 2021) Ministerstvo vnitra na svých stránkách. Kdy se dveře do ateliérů budou moci opět otevřít se bude odvíjet od pandemické situace. Aktuálně je velkým tématem očkování. Začíná se celosvětově očkovat a do Česka dorazily první vakcíny.
Oslovili jsme několik provozovatelů ateliérů. Kateřina, Marek, Inna a Šárka se s námi podělí o své zkušenosti a pokud to bude jen trochu v jejich silách, poradí, co se dá v této situaci dělat.
Odpovědi níže vznikly v období 13 – 25. ledna 2021, což prosím mějte na paměti, zejména pokud se k tomuto článku dostanete až později. Situace, kdy tento článek budete číst, může být zcela odlišná.
Obsah:
➡️ Šárka Dernerová / Ateliér Foto s úsměvem
➡️ Kateřina Janečková / Ateliér pod Vilami
➡️ Marek / Atelier PICTURE
➡️ Inna / HALA 11 Fotostudio

Šárka Dernerová – Ateliér Foto s úsměvem – www.fotosusmevem.cz
Těm, kterých se to týká..
Covid 19 je asi nejčastěji skloňované slovo napříč světem. Dotklo se náš všech, různým způsobem, a tak si dovolím jej přiblížit z pohledu provozovatele a majitele Fotoateliéru.
V první vlně jsme ze dne na den museli ateliér uzavřít, zrušit focení a objednané klienty, sledovat, jak plně vybavený ateliér a veškeré nakoupené rekvizity leží ladem a odmítat jednoho klienta za druhým, protože při první vlně se lidé tak nebáli, chtěli (se) fotit ale my měli strach, abychom nebyli kýmkoliv kdekoliv hlášení, protože jsme nechtěli pošpinit dobré jméno ateliéru.
V druhé vlně byla situace totožná, jen už opadl zájem našich klientů z důvodu větších obav z nákazy a vládní nařízení se snažili brát vážně. Jediné období, kdy jsme mohli fotit, bylo od 3. 12. 2020 do 20. 12. 2020 = vánoční focení, které běžně, každý rok, fotíme na počátku října do konce prosince. Celkově si myslím, že ztráta spojena s uzavřením ateliéru se pohybuje okolo 150 tisíc korun. Těžko odhadnout, jelikož zájem je každý rok/měsíc jiný, odhaduji podle průměru. Fotíme celoročně, od newborn po business fotografie, takže se nás veškerá omezení dotkla opravdu kompletně.
Vládní opatření mi asi nepřísluší soudit, avšak nikdo z nás na takovou situaci nebyl připraven a každý se snažil přizpůsobit… možná mne napadá – méně zmatků, rozvaha, čas na rozmyšlenou, selský rozum a poučení z předchozích chyb. Zkusili jsme využít program COVID nájemné, kdy jsme alespoň část zaplaceného nájemného dostali zpět a z programu Antivirus jsme dokázali pokrýt mzdu jedné fotografky, která byla v podstatě po dobu uzavření téměř bez práce. Alespoň toto nám tedy pomohlo (pomáhá) přežít dobu, kdy jsme nuceni být uzavření pro veřejnost, která do té doby činila 80 % našich příjmů.
Pandemie měla myslím i pozitivní dopad, lidé se tak nějak (nuceně) zastavili, uklidnili (když nepočítám hysterii a paniku vyvolanou médii), porovnali si priority (hlavně nosit roušky), přestali se honit za hmotnými věcmi (nemá je nikdo, nelze je nikde koupit), váží si více zdraví (denně jsou k tomu nabádání a navíc musí chránit i zdraví ostatních, což jednoho vyčerpá), času stráveného s rodinou – ovšem jako matka prvňáčka do této sekce nemohu zařadit distanční výuku – to byl trest pro všechny rodiče a myslím, že i pedagogy, přičemž trest většiny z nich trvá a já s nimi plně soucítím…
Zjistili jsme, že zásoby mouky a kvasnic zajistí přežití apokalypsy a pokud vlastníte šicí stroj a staré pyžamo, máte nedozírné bohatství a zároveň skvělý podnikatelský plán.
V téměř každé domácnosti vznikl prostor pro home office, takže kancelářské prostory lze brát jako jeden z nových benefitů dopřávaný zaměstnavatelem – můžete legálně odejít z domu a oprostit se od radosti býti s rodinou nepřetržitě 24 hodin denně a pokud máte v rodině psa, můžete si užívat večerní procházky s takovou radostí, že dřívější znechucení, že musíte zase „venčit“ je jen úsměvnou vzpomínkou.
Ateliér jako takový jsme začali využívat k produktovému focení, protože např. mléčné výrobky ze zdejší biofarmy nás koronavirem nenakazí, business focení živnostníků také ne a e-shopy jsou teď ti hlavní, jenž prodávají, takže je čas na jejich refresh – od toho jsme tu my. Dále se nám také osvědčilo zavedení rezervačního systému, protože v období spuštění vánočního focení se strhla mela a klienti si tak mohli dle svých přání a potřeb rezervovat focení v klidu domova a pak jen sledovat, jestli to opravdu klapne… napínavé… Vánoční focení tak proběhlo v rámci možností v klidu a bez stresu – který by psaním, voláním a měněním termínů jistě vznikl.
Měli jsme také čas na aktualizaci našeho webu, prostor pro tvorbu časopisu (nejen) pro fotografy BE-PUBLIC, kde se mohou zviditelnit a zároveň inspirovat prací ostatních a čas pro nápady na tvorbu budoucí.
Nadějí a světlem na konci tunelu jest prý očkování, v našem týmu máme jak zastánce, tak i odpůrce, takže to tu dopadne asi 50 na 50, a tak snad přežijeme a utvoříme si takovou kolektivní imunitu, protože když nás nepoložilo a nerozdělilo opětovné zavírání a otevírání ateliéru, tak už nic! :-).

Kateřina Janečková – Ateliér pod Vilami – www.atelierpodvilami.cz
Co děláš, když nemůžeš své podnikání naplno provozovat?
Dávala jsem do pucu ateliér, nějaká ta lehká rekonstrukce, malování, zprovoznění další foto místnosti. Hledala nové možnosti výdělku, soustředila se na práci v jiných odvětvích, protože jíst a bydlet se musí. Věnovala se synovi, pár výletů taky proběhlo. No asi klasika co téměř všichni v téhle době. 🙂
Jak vládní opatření hodnotíš a jak moc ti stát pomohl, pokud vůbec?
Ani nevím, jestli má smysl to komentovat. Nejenže se v nich člověk ztrácí, ale když je konečně alespoň částečně pochopí, zjistí, jak moc nedávají smysl. Nějakou tu kompenzaci od státu jsem si zařídila, takže jo, lehce pomohl, ale stálo to hodně času a nervů.
Existuje pro tebe vůbec i pozitivní pohled na pandemii? Pomohla ti v něčem tato situace?
V soukromém životě mi to pomohlo uvědomit si a pochopit spousty věcí. Taky jsem se naučila víc relaxovat, i když to není zrovna pro mě oblíbená činnost. 😀
Dokážeš zhruba vyčíslit o kolik tě pandemie připravila financí?
Jen za předvánoční období to dělá něco kolem 150 tisíc (v hrubém). Ono to vypadá jako hezká částka, že by člověk řekl, že mám mít našetřeno z minulosti, jenže je potřeba si uvědomit, že ateliér je sezónní podnikání a z těch peněz pak člověk musí platit prostory po celý rok, kdy ty výdělky nejsou.
Takže i když teď nejen díky kompenzacím nájem zaplatím a nějak to přežiju, to nejhorší teprve vlastně přijde. A pravděpodobně v době, kdy už stát pomáhat nijak nebude. Bude to ještě zajímavé. 🙂
Můžeš poradit něco ostatním provozovatelům či lidem co se focením živí jakým způsobem mohou podnikat nebo čemu se mohou věnovat a proč?
Tak záleží na možnostech člověka. Produktovky se dají fotit i v lockdownu. Já se soustředila právě víc na firemní focení než na běžné zákazníky, do toho nějaký ten marketing apod.
Kdybys věděl/a o tom, že pandemie dorazí o rok dříve, udělal/a bys něco jinak?
Nevyplatila bych kolegu a nesnažila bych se rozjet ateliér na plno, ale místo toho bych si třeba zařídila e-shop. To bych byla teď vysmátá. 😀
Jak vnímáš očkování proti koronaviru?
Hodně zlá otázka, na tu je každá odpověď špatná, nicméně se budu snažit odpovědět nějak rozumně. 😀 Pokud budu brát očkování obecně, určitě je to fajn věc, proto jsem také nechala samozřejmě syna očkovat vším, co je povinné. Co se týče ale nepovinných očkování, jako na klasickou chřipku apod., tak do toho se nijak nehrnu. A jinak to nebude ani u očkování na COVID-19.

Marek – Atelier PICTURE – www.atelierpicture.cz
Co děláš, když nemůžeš své podnikání naplno provozovat?
Pro širokou veřejnost jsme sice opravdu museli omezit provoz ateliéru už s příchodem první vlny. To se však netýká našich dalších dlouhodobých projektů.
Ateliér tak po celou dobu využíváme, ale pouze k vlastní tvorbě audiovizuálního obsahu pro naše klienty. Tímto nabralo naše podnikání nový směr a momentálně fungujeme výhradně na bázi B2B.
Jak vládní opatření hodnotíš a jak moc ti stát pomohl, pokud vůbec?
Vládní opatření vůči tvůrcům, ateliérům a produkcím vnímáme jako opodstatněná, ale chaotická a nepřehledná. Narozdíl od jiných poskytovatelů služeb, kde jsou přesně stanoveny podmínky provozu, tak u fotoateliérů určeno nebylo. Nelze tedy podle nás určit, zda se může focení zúčastnit řekněme jeden fotograf a dvě a půl modelky a nebo více osob.
Existuje pro tebe vůbec i pozitivní pohled na pandemii? Pomohla ti v něčem tato situace?
Určitě ano, protože myslíme pozitivně! Měli jsme tak čas a prostor třeba k natočení reklamy pro náš ateliér a přípravě nového produktu. Obojí plánujeme spustit již brzy!
Dokážeš zhruba vyčíslit o kolik tě pandemie připravila financí?
Co se týká financí, to je těžké vyčíslit. Vidíme hlavně množství promarněných příležitostí a projektů, které bohužel nebylo možné uskutečnit námi ani našimi klienty.
Můžeš poradit něco ostatním provozovatelům či lidem co se focením živí jakým způsobem mohou podnikat nebo čemu se mohou věnovat a proč?
Aktuální situace je bezprecedentní. I tak vytváří nové příležitosti k realizaci. Dnes tak můžeme vidět nejen na sociálních sítích tvorbu, která před pandemií neexistovala. Proto je třeba mít oči stále otevřené a umět se přizpůsobit aktuálnímu dění a co trh žádá.
Kdybys věděl/a o tom, že pandemie dorazí o rok dříve, udělal/a bys něco jinak?
My “kdyby” neřešíme.
Jak vnímáš očkování proti koronaviru?
Očkování vnímám jako cestu ven z téhle krize, ale myslím, že je na úsudku každého z nás, zda se očkovat nechá či nikoliv.

Inna – HALA 11 Fotostudio – www.hala11.cz
Co děláš, když nemůžeš své podnikání naplno provozovat?
Člověk má vždy na výběr. Bohužel teď už nastala situace, kdy nám zůstává vybírat si ze dvou variant – porušovat nebo dodržovat opatření. Situaci nemám šanci změnit, ale můžu změnit svůj postoj k ní, ke svému podnikání.
Já osobně opatření akceptuji, dodržuji je a čekám. Na jaře jsem využila karanténu pro vylepšení studia, dělali jsme menší rekonstrukci. Teď nemám možnost investovat. Zatím plánuji budoucnost svoji a studia (i když teď něco plánovat je spíše utopie) a zabývám se vlastním rozvojem.
Jak vládní opatření hodnotíš a jak moc ti stát pomohl, pokud vůbec?
Nabízené vládní programy jsem využila. Oproti výdajům a ztrátám, které mám, je to velmi málo. Každopádně jsem vděčná, že podnikatele alespoň nějak podpořili.
Existuje pro tebe vůbec i pozitivní pohled na pandemii? Pomohla ti v něčem tato situace?
Pandemie mi dala skvělou příležitost přehodnotit hodnoty, možnost investovat čas do sebe, stanovit nové cíle, motivace opustit svou komfortní zónu, vidět příležitosti mimo rozsah všech obvyklých hranic.
Dokážeš zhruba vyčíslit o kolik tě pandemie připravila financí?
Účetní má o tom větší přehled. 😉 Pro mě bylo důležité zůstat alespoň na nule.
Díky úspěšnému začátku roku, věrným zákazníkům v době znovuotevření, plánování, šetření na sobě a hlavně díky podpoře manžela, který musel začít sponzorovat moji osobní a běžné rodinné výdaje (dříve byli pouze na mě), rok 2020 jsem přežila bez dotace a úroku. Beru to za velký úspěch i přes to, že 10 měsíců já osobně pracovala bez žádného příjmu. 10 měsíců práce pouze na investice do výdajů je vyčerpávající.
Když se zamýšlím o celkové ztrátě, ihned mám deprese a apatie. Tyto myšlenky jsem vymazala ze své hlavy a nechci je tam znovu pouštět.
Můžeš poradit něco ostatním provozovatelům či lidem co se focením živí jakým způsobem mohou podnikat nebo čemu se mohou věnovat a proč?
Dreams don’t work unless you do.
Kdybys věděl/a o tom, že pandemie dorazí o rok dříve, udělal/a bys něco jinak?
Pracovala a šetřila bych více.
Jak vnímáš očkování proti koronaviru?
Zatím se tím nezabývám. Než na mě dojde fronta tak to se ještě všechno může změnit. Počkám jak se to bude rozvíjet.
Také provozujete ateliér? Chcete se podělit o váš příběh?
Stačí nám napsat na [email protected] a váš příběh do článku přidáme a nebo se připojte do diskuze pod článkem.